אפיקים להעשרת המשפחה

מי אנחנו

מי אנחנו
אפיקים הינה עמותה ללא כוונת רווח אשר פועלת כעשור. המשימה שלנו באפיקים היא להעניק לילדים בסיכון בישראל ולהוריהם כלים שיאפשרו להם לצאת ממעגל העוני, וזאת בראש ובראשונה על ידי חינוך והשכלה. יחודה של התוכנית של אפיקים הוא בגישה המקיפה וההוליסטית אשר מסייעת לא רק לילד אלא גם למשפחתו. התוכניות השונות של אפיקים מעניקות לילדים את ההזנה, הלמידה, ההעשרה והאהבה אשר מאפשרות להם להצליח ולפרוח, ובמקביל מסייעת להורים לרכוש כישורי הורות משופרים ולסגל התנהלות כלכלית נכונה. התוכנית ארוכת הטווח, הנמשכת כ-6 שנים ואף יותר, נותנת למשפחות חכות ולא דגים, ומסייעת להן לצאת לעצמאות כלכלית ומחשבתית המתבססת על השכלה כמפתח להצלחה בעולם המודרני.

ארגון "אפיקים" מפעיל 14 מרכזים ברחבי הארץ – בירושלים, בקרית מלאכי, בלוד ובקרית שמונה ומסייע ללמעלה מ- 500 ילדים בסיכון ובני משפחותיהם. פעילות הארגון מתבצעת באמצעות חמש תוכניות שונות, המותאמות לצרכי הקהילה:
 1. מרכזי למידה לשעות אחה"צ (כיתות א'-ו'): כל מרכז פתוח חמישה ימים בשבוע ומופעל בידי מורים מקצועיים ומדריכים. הילדים משתתפים בשיעורים שונים, בסדנאות העשרה, ורוכשים השכלה, כישורי חיים וערכים. כל ילד מקבל שתי ארוחות ביום במרכז – ארוחת צהריים חמה ומזינה וארוחת ערב קלה לפני החזרה הביתה. מרכזים אלו מהווים תחליף למסגרת ביתית אשר מתמקדת לא רק במניעת סיכון אלא בפיתוח הפוטנציאל של כל ילד להצליח ולהתקדם למצויינות.
 2. מרכזי רווחה ולמידה לשעות אחה"צ (כיתות א'-ו'): מרכזים אלו מעניקים הזדמנות לילדים בסיכון תחת צו בית משפט להישאר בבתיהם ועדיין לקבל טיפול הולם ושיעורים בשעות אחר הצהריים. כמו במרכזי הלמידה (בסעיף 1). אפיקים גם מעניקה טיפול הוליסטי לכל המשפחה באמצעות טיפולים רגשיים ומעקבים מתמשכים על ידי עובדים סוציאליים (ההשתתפות בתכנית אפיקים מוכרת רשמית על ידי מחלקת הרווחה כאלטרנטיבה חיובית להוצאת הילד מהבית ומהקהילה לטיפול אומנה).
 3. מרכזי למידה (כיתות ז'-י"ב): מתמקדים בהענקת סיוע חינוכי ורגשי, במטרה להביא תלמידים להוצאת תעודת בגרות מלאה, החיונית להצלחה בשוק העבודה. התלמידים הבוגרים (כיתות י"א-י"ב) גם מקבלים תמיכה והכוונה לקראת גיוסם לצה"ל, כאשר רוב בוגרי אפיקים משרתים ביחידות קרביות. כל מרכז פתוח 3-4 ימים בשבוע ומופעל בידי מורים מקצועיים ומדריכים.
 4. מרכזים להעצמת הורים: מעניקים הכוונה מקצועית וייעוץ להורים של ילדי אפיקים. התכנית כוללת מפגשים דו-שבועיים עם מדריכים מקצועיים המספקים הדרכה הורית, פעילויות תרבותיות וחברתיות, תמיכה משפחתית מותאמת, ובעיקר, סדנאות בתכנון והתנהלות כלכלית נכונה.
 5. תוכנית הבוגרים של אפיקים: בשנת 2017 המחזור הראשון של בוגרי אפיקים יסיימו את שירותם הצבאי, רובם בשירות קרבי. רבים מהם מבקשים לרכוש השכלה גבוהה, על אף היעדר אמצעים כלכליים והעובדה שהם יהיו הראשונים ממשפחתם לעשות זאת. תוכנית הבוגרים של אפיקים מנוהלת ע"י יועצת מקצועית המסייעת בהכוונה וקבלה. כמו כן, "אפיקים" מעניקה סיוע כלכלי בצורת מלגות מחיה לסטודנטים, סיוע במימון קורסים לפסיכומטרי ועוד. בתמורה, חוזרים בוגרי אפיקים להתנדב במרכזים שבהם גדלו ומסייעים ביצירת מודלים חיוביים לחיקוי לשאר ילדי אפיקים.

חדשות

 • 14.06.18 • נפתחה מועדונית מתבגרים חדשה במרכז שיכוני תלפיות
 • 31.01.18 • מירוץ אפיקים ה-5 התקיים השנה בין ה-17-19 לינואר, ושבר את כל השיאים שלנו!
 • 07.09.17 • ברכת יו"ר הכנסת מר יולי אדלשטיין למשתתפי המירוץ
 • 11.06.17 • ילדי אפיקים אומרים תודה רבה ונסיעה טובה לתלמידי אורייתא
 • 06.06.17 • ילדי אפיקים חוגגים בר מצווה עם משפחת שיינר מפאלם ביץ'

 • לתרומות
  Afikim
  אפיקים רח' ז'בוטינסקי 44, ת.ד. 4102 ירושלים 91041 טל: 073-223-3000   פקס: 02-563-0007
  USA: Afikim Family Enrichment Centers 1715-51st Street Brooklyn, NY 11204 Tel: 1.347.446.8117 Fax: 1.718.972.1038