אפיקים להעשרת המשפחה

חיבוק - למניעת התמכרות

חיבוק היא תכנית למניעת התמכרויות המתמקדת בעבודה עם ההורים במטרה לעצב דפוסי התנהגות בריאים במשפחה ויצירת תנאים מיטביים לרווחתו הנפשית של הילד אשר יצמצמו באופן משמעותי את היווצרות סבל נפשי בקרבו, ו"בריחה" להתמכרות והתנהגויות סיכון בגיל ההתבגרות.

תכנית זו הינה פורצת דרך בכך שלראשונה היא רותמת את הצלע של ההורים ללמידה משמעותית במערך המניעה, דבר שלא היה קיים עד כה.

התמכרות בני נוער בישראל


תופעת ההתמכרות של בני הנוער בישראל מדאיגה מאוד. המציאות מלמדת כי מספר המתמכרים גדל מדי שנה, וכי גיל המשתמשים הולך ויורד.

כיום כ-70,000 בני נוער משתמשים בסמים שונים, ישראל נמצאת בראש רשימת המדינות הסובלות מהתמכרות לאינטרנט. צריכת האלכוהול עומדת על 50-60 אחוז בקרב בני נוער. נגישות הטכנולוגיה הביאה עימה לעליה חסרת תקדים בהתמכרות למין ופורנוגרפיה והתמכרות רבה להימורים. וכן פגיעה משמעותית בשיח הבין-אישי, בתקשורת ובחברויות אמיתיות.

מה גורם לתופעה?


גורמים שונים מובילים להתמכרות, אולם על פי רב, הגורם הדומיננטי נובע מדפוסי התנהגות לא בריאים הקיימים במשפחת הנער/ה. כגון: נוקשות ייתר, שליטה, הזנחה, חוסר פניות לצרכי הילד, חוסר ויסות רגשי, העדר שיח רגשי, משבר משפחתי, ילדים שהיו עדים לאלימות בין הורים ועוד. דפוסי התנהגות אלו, יוצרים סבל פנימי בנפשו של הנער המחפש מפלט ועלול "לברוח" לשימוש בחומרים, או התנהגויות כאמצעי להסות את כאבו הפנימי.

חשוב לציין כי מאפיינים אלו שכיחים בקרב כלל האוכלוסייה כולל "משפחות טובות" ולא רק בקרב אוכלוסיות נחשלות.

ההורים


קהילת ההורים עומדת חסרת אונים, חסרת ידע וחסרת כלים נוכח תופעה מדאיגה זו. ומייצגת למעשה בעיה רחבה יותר של כלל ההורים. בה המסורת הסמכותית בגידול ילדים, שאפיינה את דור העבר, אינה קיימת בדורינו. וכך ההורים אינם יודעים כיצד לנהוג בילדיהם. כיצד להגיב, ומה לומר. ההורים מפחדים מתגובת הילדים ומעדיפים להימנע, בשעה שילדיהם חומקים מבין אצבעותיהם והשיח ביניהם הולך ונפרם.

על זאת יש להוסיף את השימוש המוגבר במסכים, שהביא לפגיעה משמעותית ביחסים ובשיח הבינאישי במעגל המשפחתי ובכך לפגיעה ברווחתו הפסיכולוגי של הילד.

חיבוק – הדרכה להורות מועילה


חיבוק היא תכנית מניעה השמה את הדגש על עבודה עם ההורים מטרתה להקנות ידע וכלים להורות מועילה. עיצוב דפוסי התנהגות בריאים במשפחה ויצירת תנאים מיטביים לרווחתו הנפשית של הילד. אלו יצמצמו באופן משמעותי את ה"בריחה" להתמכרות והתנהגויות סיכון בגיל ההתבגרות. הנחיה זו תביא כמובן לחיזוק הסמכות ההורית, זיהוי מוקדי בעיה בזמן ותקשורת תקינה בין הורים לילדיהם.

חשוב לדעת כי תהליך גיבוש אישיותו ואמונותיו הבסיסיות של הילד מסתיים בסביבות גיל 7 , ועל כן ככל שנקדים לעבוד עם ההורים, תהיה לכך השפעה קריטית אודות אופן התנהגותו בעתיד. כמובן שרכישת כלים חיוניים בשלבי ההורות הצעירה, מבטיחה הורות מיטבית לאורך שנים עם כל בני הבית.

תכנית פורצת דרך


תכנית ייחודית זו פורצת דרך בכך שלראשונה היא רותמת את הצלע של ההורים ללמידה משמעותית במערך המניעה, דבר שלא היה קיים עד כה.

מה כוללת התכנית?


הורים לילדי גן בגילאי 3-5 מקבלים סדנא בת 12 מפגשים ע"י אנשי מקצוע מתחום הפסיכולוגיה, ההתמכרויות והחינוך. בסדנאות רוכשים ההורים ידע אודות צרכיו ההתפתחותיים והרגשיים של ילדם וכלים נכונים למלא צרכים אלו ליצירת תנאים מיטביים לרווחתו הנפשית של הילד במשפחה. נוסף לזאת, ילמדו ההורים לזהות מצוקות בשלבים מוקדמים, ובידם תהיה אפשרות לפנות לקבלת טיפול מעמיק בשלבים אלו.

התכנית מופעלת בשיתוף עם הרשויות המקומיות, מחלקות החינוך והרווחה, גני הילדים וקתדרלות להורים.

חיבוק נכון לנפשו הרכה של הילד בצעירותו,
היא המפתח לרווחתו הנפשית בבגרותו

חדשות

 • 14.06.18 • נפתחה מועדונית מתבגרים חדשה במרכז שיכוני תלפיות
 • 31.01.18 • מירוץ אפיקים ה-5 התקיים השנה בין ה-17-19 לינואר, ושבר את כל השיאים שלנו!
 • 07.09.17 • ברכת יו"ר הכנסת מר יולי אדלשטיין למשתתפי המירוץ
 • 11.06.17 • ילדי אפיקים אומרים תודה רבה ונסיעה טובה לתלמידי אורייתא
 • 06.06.17 • ילדי אפיקים חוגגים בר מצווה עם משפחת שיינר מפאלם ביץ'

 • לתרומות
  Afikim
  אפיקים רח' ז'בוטינסקי 44, ת.ד. 4102 ירושלים 91041 טל: 073-223-3000   פקס: 02-563-0007
  USA: Afikim Family Enrichment Centers 1715-51st Street Brooklyn, NY 11204 Tel: 1.347.446.8117 Fax: 1.718.972.1038